Yunanistan’da Kısa Bir Mola

Yunanistan’da Kısa Bir Mola

Birçok yönden birbirimize benzediğimiz komşumuz Yunanistan’a güzel bir seyahate hazır mısınız? Öncelikle “batıyor” söylentilerine inat, gerçekten keyif alacağınız bir tatili Yunanistan’da yapabilirsiniz. Benim yurtdışı dendiğinde ilk aklıma gelen ve en sevdiğim yer…

Peki Yunanistan’a nasıl gidilir? Kendi aracınızla gidecekseniz, Bursa’dan Çanakkale, Gelibolu ve İpsala Sınır Kapısı’na yolculuk yapıyorsunuz. Yolculukta kafa dengi birileri varsa hiç anlamıyorsunuz. Yunanistan’a girmek için Shengen vizenizin olması, İpsala sınır kapısından giriş yaparken, uluslararası araç sigortası yaptırmanız gerekiyor. Bu sigorta yeşil bir kağıda basılı olduğu için “Yeşil Sigorta” olarak da geçiyor. Aracı kullanacak kişi ya da kişilerin uluslararası ehliyeti olması da lazım. Eğer ehliyetinizi yenilediyseniz uluslararası ehliyetiniz var demektir. Eğer yenilemediyseniz bu nu İpsala sınır kapısında alıyorsunuz. Sınır kapısında beklemek istemiyorsanız, sabaha karşı sınır kapısında olmanız sizin için avantaj.

Bu arada sigorta ve ehliyeti alırken sınır kapısında sivrisineklere karşı da kendinizi korumaya alın derim, biraz büyükler. Uluslararası ehliyet alırken kredi kartı da geçiyor. Yanınızda mutlaka Euro olsun. Yunanistan ve balkan ülkelerinin tamamında Euro geçiyor.


Ortak yanlarımız çok fazla. Yunan otobanlarında tabelalar önce Yunanca harflerle… Sakın panik yapmayın bir sonraki tabela Latin alfabesine göre. Otobandan çıkışlarda da size öncesinde çıkış bilgisini veriyor, çıkışa geldiğinizde sadece Exit yazıyor. O yüzden tabelaları çok iyi takip etmeniz gerekiyor. Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse, balkan ülkeleri içinde en iyi tabela yönlendirme sistemi Yunanistan’da…

DEDEAĞAÇ YOLUNUZUN ÜZERİ

Yunanistan’a sınır kapısından girdiğinizde ilk karşınıza Aleksandropolis’de (Dedeağaç) çıkıyor. İpsala sınır kapısından 40 km. sonra Dedeağaç’a ulaşıyorsunuz. Dedeağaç, Evros ilinin en büyük şehri. Burası deniz feneri ile ünlü diyebiliriz. Mutlaka uğramalısınız. Burada Türkçe tabelalara ve Türkçe menülere rastlamanız çok normal.
Fenerin bulunduğu bölge sahil tarafı ve iç taraflarında çok sayıda cafe var. Sahil tarafında deniz ürünlerini bolca tüketebilirsiniz.


Sahile paralel Leof. Dimokratias Caddesi için şehrin kalbi denebilir. Burada ne mi yenir? Sahilde sıralanmış restoranlarda balık ve deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Fiyatlar makul. Bir de Greek Salad mutlaka söyleyin (ortasında bir ya da iki kalıp peynir eşliğinde oldukça büyük doğranmış domates ve salatalık gelecek). Benim favorilerimden. Yunanistan mezeler konusunda gerçekten iyi. Kalamar yemek isterseniz, Yunanistan’da kalamarın bacaklarını da kızartıyorlar, şaşırmayın. Ayrıca sahilde fenerin önünde bulunan cafelerde dondurma yemenizi tavsiye ediyorum. Küçük bir uyarı, porsiyonlar çok büyük.

MAKRİ’YE UĞRAMADAN GİTMEYİN

Dedeağaç’a gelmişken Makri’ye de uğrayın. Makri Dedeağaç’a 7 km. uzaklıkta, küçük şirin bir kasaba. Merkezde bir kahve içebilir ya da burada yemeğe devam edebilirsiniz.

Makri’de molanın ardından Kavala’ya doğru yola çıkıyoruz. Otobanı takip ederek yaklaşık 150 km. sonra Kavala’ya ulaşıyoruz. Otobanlarda mutlaka bozuk Euro olsun. Otoban boyunca yollarda gişelere rastlayacaksınız.

HUZUR, DENİZ KAVALA

Kavala ve Dedeağaç’ın büyüklükleri birbirine yakın, ama Kavala daha şık ve güzel. Denizi muhteşem. Limanın hemen karşısında sıra ile restoranlar gerçekten çok şık ve estetik. Özellikle Türkiye’den gelen turistleri yemek için buraya getiriyorlar, o yüzden de mönülerde Türkçe bölümler de var. Çalışanlar da biraz Türkçe biliyor. Sahil kenarında bulunan küçük büfelerde ya da pastanelerde Kavala ile özdeşleşen ve benim çok sevdiğim Kavala Kurabiyesi’ni bulabilirsiniz. Yine sahil caddesi üzerinde yan yana bulunan hediye de alabileceğiniz küçük dükkanlar var. Hediye olarak Kavala kurabiyesinin yanında buradan zeytinyağı ve şarap da alabilirsiniz.


Denizi gerçekten çok güzel yol boyunca ister lüks plajlarda, isterseniz halka açık sahillerde denize girebilirsiniz. Özel plajlara giriş fiyatları da 2 Euro civarı. Denize buaralarda girmenizi önerebilirim.


Eğer alışveriş yapmak istiyorsanız, dükkanlar pazartesi günü sabah 9’da açılıyor ve saat 14’de kapanıyor. Hafta içi diğer günler ise mağazalar sabah 9’da açılıyor saat 14’e kadar açık. Siesta sonrasında saat 17 ya da 18’de yeniden açılıyor. Saat 19 ya da 20’de kapanıyor. Bu saatlere dikkat etmeniz gerekecek.

YUNANİSTAN’IN İZMİR’İ SELANİK

Selanik, Yunanistan‘ın ikinci büyük şehri. Selanik’i genelde İzmir’e benzetiyorlar. Selanik’te gezilecek yerler kısıtlı. Selanik özellikle alışveriş yapmak isteyenler için önemli bir tercih olmalı. Deniz kenarında olan eğlenceyi burada bulamazsınız, ama büyük ve uzun caddelerinde gezmek, meydanında gündüz kuşlara yem atmak, gece farklı eğlencelere eşlik etmek ya da kafelerden birinde oturmak mutlaka yaşamanız gereken bir keyif. Sahil kenarında bir tur atmak ya da sahil kenarındaki bar ve kafelerde oturup sohbet etmek da cabası.


Selanik öğrenci şehri. Özellikle okullar açıldıktan sonra Eylül ayı sonu gibi çok keyifli olduğu söyleniyor. Eğer yazın gelmeyi düşünüyorsanız, Selanik’ten sonra mutlaka Halkidiki‘ye geçin, çünkü herkes orada. Burası hem Türkler hem de Yunanlıların tatil için öncelikli tercihi. O yüzden gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Yoksa kalacak yer bulamayabilirsiniz.

SOSYETİK TATİL SEVERLER İÇİN HALKİDİKİ

Halk arasında adı “Üç parmak” olan Halkidiki, deniz tatili yapmak isteyen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer. Denizi kesinlikle muhteşem. Eğer zamanınız varsa Halkidiki’yi oluşturan üç parmağın tamamını da mutlaka gezin. Biz Kassandra, Neo Mudanya, Vurvuru, Sarti’yi gezebildik. Halkidiki’nin ilk ayağı olan Kassandra, köprü ile anakaraya bağlanıyor.

Kassandra’da Neo Mudanya ilk giriş noktası. Buradan isterseniz Yunan adalarına ve Selanik’e feribot seferleri bulunuyor. Neo Mudanya’nın kardeş şehri, Bursa Mudanya. Vourvourou (Vurvuru) Burası Halkidiki’nin en meşhur yeri. Muhteşem bir deniz yaşamak isterseniz Vurvuru’ya gelmelisiniz. Denize doymak ve sakinlik istiyorsanız Sarti tam size göre. Ben üçüncü ayağı gezemedim, ama vaktiniz varsa mutlaka turu tamamlayın derim. Biz Halkidiki ile Yunanistan turumuzu tamamladık. Buradan bir sonraki durağa geçtik.

canseloruc

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. cengiz
    19/09/2017 at 12:31 pm
    Cevapla

    Merhaba,

    22 Eylül akşamı selanik yolculuğumuz başlıyor, notlarınız umuyorum ki çok işimize yarayacak. Teşekkürler.

Bir cevap bırakın