Prenses Adalarının en yeşili Heybeliada

Prenses Adalarının en yeşili Heybeliada

“Biz Heybeli’de her gece mehtaba çıkardık.”

Yine bir ada, yine bir seyahat, yine deniz…

İstanbul’un ikinci büyük adası, eski adı Yunanca bakır anlamına gelen Halki, Prens Adaları’nın en yeşil, şekli heybeye benzediği için de yeni adı Heybeliada.

Özellikle ilkbaharda gidilmesi gereken bir yer.  Adaya gitmek için ben Yalova’dan Dentur Avrasya’nın Büyükada ve Heybeliada’ya giden gemisini tercih ettim. Dentur Avrasya ada seferleri 19 Mayıs 2018’e kadar ara vermiş.

Ama Bostancı’dan da adalara giden gemileri tercih edebilirsiniz.

Prens Adalarının hepsi birbirinden farklı ve güzel. Hepsi ayrı bir keyif ve anı…

BUHARDA PİŞMİŞ MISIR MİS

Ada’nın girişi birbiri ile yan yana restoran ve cafe’lerden oluşuyor.  Sizi sahilde buharla pişmiş mısırcı bekliyor. Buharla pişmiş haşlanmış mısırın tadına varamayacaksınız. Parmaklarınızı yemeyin benden söylemesi. O yüzden de Heybeliada’ya giderken çok karnınızı doyurmayın.

Sahilde yürüyüş yapıp mis gibi deniz havasını içinize çekmenizi öneririm.  Martılar ile kediler birbiri ile yan yana…  Sahilden İstanbul elinizi uzatsanız değicekmişsiniz gibi.  Tabi ben yine saçıma taç aldım. Bu sefer kıyafetim mavi olduğu için, mavi çiçekli bir taç.

Ada’da aslında içinizi huzur kaplatan bir şey var. Belki de adada yaşanmışlıkların izidir. Aziz Nesin, Ahmet Rasim, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Orhan Pamuk, İsmet İnönü’nün izleri.

Ada çok büyük değil. Yürüyerek de gezebilirsiniz. İsterseniz bisiklet ya da üç tekerlekli motor ile gezebilirsiniz.

DENİZ LİSESİ İHTİŞAMI İLE SİZİ KARŞILIYOR

Ben sanırım mısırı sevdiğim için ilk olarak adada mısırı söyledim. Ama tabi ki sizi adada ihtişamıyla Denizcilik Lisesi karşılıyor.  Deniz Lisesinin yanından yukarı doğru yürüyüp tarihi evler ve yeşilliklerin arasından geçersiniz.

Burada İsmet İnönü evini görüyorsunuz. Yol üzerinde çiçekçiler, yolların çiçekliliğine ekleniyor.

Peki adada nereler gezilir?

Ada dört adet tepeden oluşuyor.  Ümit Tepesi’nde bulunan Heybeliada Ruhban Okulu en ilgi çeken yerlerden birisi. Manastır 9. yüzyılda İstanbul Patriği Aziz Fotios tarafından kurulmuş. 1971 yılında kapanmış.

Makaryos Tepesi’nde 1831 yılında açılan Heybeliada Helen Ticaret Okulu bulunuyor.  1775’te ölen Patrik I. Samuel’in mezarının üzerine inşa edilen,  Ayios Nikalaos Rum Ortodoks Kilisesi yani ‘Krimnos Precipise -Uçurum Manastırı görülmeye değer yerlerden.

Akciğer hastalarının geldiği Heybeliada Sanatoryumu maalesef artık yıkılmaya bırakılmış.

Peki burada kimlerin evini görebilirsiniz?

Heybeliada’nın tepeye yakın bir noktasında Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Köşkü’nü görmeniz mümkün. Yine hafif tepeye doğru İsmet İnönü Köşkü yer alıyor. Heybeliada’da uzun yıllar yaşamış olan İsmet İnönü ve ailesine ait olan ve bir dönem Atatürk’ün de konakladığı köşk günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

SAHİLDE BALIK KEYFİ

Evlerin yanından iskeleye inip diğer yoldan yukarıya çıkarken, denize karşı Değirmenburnu Tabiat Parkı sizi karşılıyor. Burada isterseniz  denize karşı piknik yaparsınız. İsterseniz Değirmenburnu Coşkun Cafe’de denize karşı  keyif yapıp, kahvenizi yudumlarsınız.

Gezilecek yerler tabiki bununla bitmiyor. Ama artık acıktık sanırım. İskeleye inmişken Liman Balıkçısı’nda balık yemek gerçekten iyi geliyor. Geri dönüş için de vakit yaklaştı. Saat 18:00’de gemi limana yaklaşıyor ve yeni serüvenler için geri dönüş başlıyor.

 

canseloruc

Son Yazılar
Bir cevap bırakın