Görsellik İsteyenler İçin Safranbolu

Görsellik İsteyenler İçin Safranbolu

Safranbolu evleri ile ünlü olduğu kadar bence sıcak insan ilişkileri de mutlaka görülmesi gereken bir yer.
Öncelikle Bursa’dan Safranbolu’ya gitmek için ya otobüs kullanacaksınız ya da kendi aracınız ile gideceksiniz. Ama her iki şartta da geceden yola çıkarsanız sabah Safranbolu’da olursunuz. Gün size kalır.

Öncelikle yazılarımda da gördüğünüz gibi ben gezilecek yerler listesi çıkarıp bunların tamamını gezen birisi değilim. Görsellik anlamında güzel olması gerekiyor. Sonrasında da gezi sonrasında siz de güzel izler bırakması.

O yüzden de şahane bir mimari örneği olan ülkemizin birbirinden güzel yerlerinden birisi Safranbolu. Safranbolu da kendi içinde ikiye ayrılıyor. Eski ve yeni olarak. Eğer şehir yaşamı içinde kalmak istiyorsanız Yeni Safranbolu içinde ki otellerde kalabilirsiniz. Ama derseniz ki biz zaten bu güzel mimari için geldik, o zaman Eski Safranbolu’da konaktan otele dönmüş bir yer seçmeniz gerekiyor. Ben Arifbey Konağı‘nda kaldım. Kesinlikle tavsiye ederim. Aile yeri ve güler yüz her zaman mevcut. Hizmet de sizi tatmin edecektir. Artı gezeceğiniz her yere yakın. Çarşının yanında. Bir de otellerde gezilecek yerler ile ilgili bir harita var. Oradan da yararlanabilirsiniz.

Benim ilk günkü tercihlerim, çarşı ve yakındaki mekanlar oldu. Öncelikle Safranbolu’nun asmalarla çevrili lokum ve kahve kokan çarşısını dolaşmanız gerekiyor. Safranbolu ile Bursa arasında aslında farklı bir bağ daha var. O da Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün Safranbolu’da kaymakamlık yapmış olması ve Safranbolu’nun bağlı olduğu Karabük’te Valilik yapmış olması. Özellikle 15 Temmuz sonrasında Vali İzzettin Küçük’ün ünü oralara kadar gitmiş.

UNESCO TARİHİ MİRASI

Aslında tarihi bilgileri her zaman dediğim gibi yazmayı sevmiyorum keza internette bulabilirsiniz. Ama sadece Safranbolu Evlerinin Unesco listesinde olduğunu bilmeniz sanırım yeterli. Safranbolu evleri arasında yürüyüş yapmanız sizi mutlu edecektir.

Çarşı’da birbirinden güzel dükkanlara bakarken çarşı içinde Cinci Hanı ve Hamamı‘nı ziyaret edebilirsiniz. Burada fotoğraf çekilebilirsiniz.

Hazır çarşıya girmişken Köprülü Mehmet Paşa Camisi avlusunda bulunan Güneş Saatini de görün derim. Sabah 06:40 ile akşam 17:20 arasındaki zamanı, metal plakanın gölgesine göre gösterir.

Cinci Han, 1645’te Kazasker Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan bir kervansaray. Harap haldeyken restore edilen Kervansaray, 2 katlı ve 63 odalı Cinci Han Oteli, cafe ve etkinlik merkezi olarak hizmet veriyor.

KAYMAKAMLAR EVİ MUTLAKA GÖRÜLMELİ

Benim gezerken en çok keyif aldığım yerlerden birisi Kaymakamlar Gezi Evi. Fotoğraf çekilmeyi de seviyorsanız, burası tam size göre. Her odası ayrı bir fotoğraf karesi. Kaymakamlar Gezi Evi’ne ulaşmak için Hıdırlık yokuşundan çıkmanız gerekiyor. Tahta bir kapıdan girilen Ev, odalardaki gusülhane adı verilen gömme dolaplarla dikkat çekiyor. 18.-19.yüzyıl Türk toplum yaşantısını yansıtan tarihi Kaymakamlar Evi, Safranbolu kışlası komutanı Hacı Mehmet Efendi tarafından 18.yüzyıl başlarında yapıldığı düşünülmekte. Hacı Mehmet Efendi’ye Yarbay karşılığı olan “Kaim-Makam” denilmesinden dolayı “Kaymakamlar Konağı”olarak adlandırılıyor. Kaymakamlığa bağlı özel müze olarak kullanılan evin harem ve selamlık bölümünde, sofasında, malzeme ve mankenlerle Safranbolu yaşantısı canlandırılıyor. Hatta bazı odalarda yer alan heykeller canlandırılmış. Pazartesi hariç her gün gezebilirsiniz. Gezi Evi’ne giden yolda yan yana lokantalar var. İsterseniz çarşı içinde, isterseniz burada yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca burada yer alan hediyelik eşya satan dükkanlarda hediye alabilirsiniz. Ama lokum ve Safranbolu’nun olmazsa olmazı safran çiçeğinden yapılan ürünleri için çarşıdaki dükkanları tercih edin.

Günün sonuna doğru kesinlikle Hıdırlık Tepesi’ne gitmelisiniz. Safranbolu’yu tepeden görme imkanı yakalayacağınız Tepe’de güneşin batışını izlemek ayrı bir keyif. Buraya da yürüyerek ulaşmanız mümkün. Hıdırlık Tepesi, Türklerin, Safranbolu’ya ilk konuşlandığı yer. Eskiden “yağmur duası” ile “Hıdırellez’’ kutlamaları için kullanılan Hıdırlık Tepesi’nin bahçesinde Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın Türbesi, Hızır Paşa’nın mezarı ile Dr. Ali Yaver Ataman’ın anıt mezarları bulunuyor.

Gece iyi dinlenmenizi tavsiye ederim, zira sabah çok yürüyüp yorulacaksınız. Eğer kendi aracınız ile gitmediyseniz, kaldığınız otelden size bir taksi ayarlamasını isteyebilirsiniz. Taksi ile Kristal Teras, İncekaya Su Kemeri ve Bulak Mencilis Mağarası‘nı ziyarete gidecekseniz.

KRİSTAL TERAS’TA HEYECAN YAŞAYIN

Safranbolu Tokatlı Kanyonu, tamamen doğa ile iç içe bir yolculuk yapacağınız tahta merdivenler ile inip uzun bir yolda yürüyebilirsiniz. Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Tokatlı Kanyonu’nu en iyi izlenebileceği nokta olan, 80 metre yükseklikte yapılmış Kristal Teras‘ı mutlaka görmeniz gerekiyor.

Kristal teras aynı zamanda Türkiye’de de bir ilki temsil ediyor. Tabanı çok dayanıklı kırılmaz camdan yapılmış, 75 ton ağırlığı taşıyabilen Kristal Teras’ın üzerinde gezerken kesinlikle heyecanlanacaksınız. Heyecan verici bir deneyim sizi bekliyor diyebiliriz. Fotoğraf için kesinlikle gezilmesi ve görülmesi gereken biryer.

Kristal Teras’ın hemen yan tarafında Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 19 yüzyıl sonunda yaptırılan İncekaya Su Kemeri, Tokatlı Kanyon’u üzerinde.

Buradan sizi dünya mağara literatürüne girmiş Türkiye’nin 4.,Karadeniz bölgesininde 2. büyük mağarası olan olan Bulak Mağarası bekliyor. Uyarmakta yarar var, içeride sıcaklık 18 derece civarında. Mağara toplamda 6 bin 42 metre. Ancak mağazanın ilk 400 metresi ziyarete açık. Bu özelliğiyle de Türkiye’nin turizme açılan en uzun mağarasıdır. Mağaranın üst katı yarasaların üremeleri için ziyarete kapalı. Alt kat ise su olduğu için ziyarete kapalı tutuluyor. Mağaranın içinde sizi etkileyici renklerdeki şahane damlataş, sarkıt, dikit ve sütunlar karşılıyor.

Gezilecek yerlerden birisi de Yörük Köyü. Ama benim zamanım kalmadığı için gezemedim. Siz eğer vaktiniz varsa gezin. benim en keyif aldığım gezilerden birisi oldu. Umarım siz de beğenirsiniz. bol bol lokum almayı ve yemeyi unutmayın.

canseloruc

Son Yazılar
Bir cevap bırakın